Naziv projekta: Inovacije u energetskoj efikasnosti i obnovljivoj energiji za bolje prilagođavanje klimatskim promjenama i smanjenje siromaštva (EE faza 3)
Trajanje projekta: 1.7.2022. do 31.12.2024.
Donator: Caritas Švicarske
Vrijednost projekta: 579.100 KM
Cilj projekta je da se poboljša standard života građana pristupom i upotrebom obnovljivih izvora energije i primjenom tehnologija energetske efikasnosti i da se doprinese smanjenju emisija stakleničkih plinova i klimatskih promjena. Projekat se realizira na području Tuzlanskog kantona (TK) i Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) i sastoji se od nekoliko oblasti:
- Implementacija mjera energetske obnove u javnim zgradama
Na 24 javna objekta će biti inovativno primijenjene nove tehnologije EE i OE (termoizolacioni i/ili solarni sistemi za toplu vodu, geotermalne toplotne pumpe, grijanje na biomasu) kroz nove modele finansiranja (ESCO), čime će značajno doći do smanjenja potrošnje energije i emisije stakleničkih plinova.
- Smanjenje siromaštva uzrokovanog troškovima energije:
Na osnovu prethodno urađene analize o energetskom siromaštvu, koja je dobivena anketiranjem 10.000 domaćinstava sa područja TK, za 8 gradova/općina će se pripremiti baze podataka sa spiskovima korisnika stalne socijalne pomoći, socijalnim slučajevima i potencijalno ugroženim domaćinstvima i izradiće se konkretne strategije u koje će se uključiti predstavnici ovih gradova/općina, centara za socijalni rad i eksperata. Nakon izrade strategija, općine će krenuti sa projektima uvođenja konkretnih mjera za socijalno ugrožena domaćinstva, koje će voditi ka dugoročnom i održivom smanjenju energetskog siromaštva.
- Povezivanje specijaliziranog obrazovanja/obuke/prihoda i potreba tržišta rada:
Edukacije o EE i OE u školama
Na prostoru TK i ZDK će se za profesore tehničkih škola će se organizirati radionice o primjeni EE i OE da bi se ove teme što kvalitetnije uključile u nastavni plan i program. Za sve polaznike će se pripremiti modularni praktični priručnik sa temama o EE i OE, na kojem će raditi grupa eksperata iz oblasti EE i OE. Uz ovaj priručnik će se prezentirati i već pripremljeni priručnici za elektro, mašinsku i građevinsku struku.
Za zainteresirane profesore će se organizirati i jedno studijsko putovanje, gdje će moći obići objekte koji primjenjuju EE i OE (solarne elektrane, objekte sa instaliranim geotermalnim toplotnim pumpama i dr.) i steći nova znanja koja će prenijeti svojim učenicima, a koji će dalje svoje znanje prenositi porodicama i ostalima. Na taj način će se od škola krenuti sa širenjem svijesti o mogućim mjerama za primjenu energetske efikasnosti i uvođenje obnovljivih izvora energije, poput solarnih kolektora i toplotnih pumpi.
U 20 tehničkih škola će se donirati i oprema za demonstracijske svrhe i praktični rad (20 malih solarnih fotonaponskih sistema i 20 modela dizalice topline), što će profesorima osigurati kvalitetniji rad s učenicima.
Edukacije o EE i OE za nezaposlene
Firme iz privatnog sektora uglavnom nemaju praktično obučenih stručnjaka za EE i OE. Projektom će se provesti istraživanja potreba i uspostaviti saradnja između lokalnog privatnog sektora i tehničkih škola. Planirano je da se u 2 škole opremi kabinet za nastavu, nabavkom opreme za obrazovanje instalatera fotonapona, koja će se koristiti za učenje učenika, kao i nadogradnju znanja kod nezaposlenih organiziranjem radionica. Saradnjom sa školama dodaće se praktične komponente učenja u nastavne planove i programe koji su zasnovani na teoriji i pomoći će se da se na adekvatniji način zadovolje potrebe tržišta rada, a s druge strane osiguraće se posao i prihod diplomcima i nezaposlenima.
U okviru projekata će se provoditi snažna medijska kampanja i informiranje javnosti po pitanju energetskog siromaštva i edukacije učenika, nastavnika, zaposlenih i nezaposlenih osoba.