Murali koji čiste zrak i promovišu održivost: Tuzla dobila tri umjetnička djela u okviru projekta SINERGY
U okviru međunarodnog projekta Sport Facilities Green Energy – SINERGY, koji finansira Evropska unija kroz program Interreg VI-A IPA Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021–2027, grad Tuzla je dobio tri murala sa snažnim ekološkim porukama, čiji je vizuelni umjetnik Ljubomir Todorović.
Ovi murali nisu samo vizuelno atraktivna umjetnička djela – oni su ujedno i alat za čišćenje zraka. Naime, oslikani su specijalnim bojama BOYSEN KNOxOUT, koje razgrađuju štetne čestice iz zraka (NOx, SOx, VOC) i godišnje ostvaruju efekat jednak pročišćavanju zraka kao stotinjak odraslih stabala. Time projekat SINERGY dodatno potvrđuje svoju posvećenost održivom razvoju, ne samo kroz infrastrukturu i edukaciju, već i kroz umjetničku intervenciju u javnom prostoru.
Mural 1: “Ljuljaška života” – SKPC Mejdan
Prvi mural oslikan je na zidu SKPC Mejdan, površine 12 m². Nazvan „Ljuljaška života“, ovaj mural prikazuje staru automobilsku gumu pretvorenu u dječju ljuljašku, iz koje izrastaju suncokreti i vjetroturbine. Simbolika prenamjene, reciklaže i rasta odražava osnovne ciljeve projekta SINERGY – prelazak sa zagađujućih navika ka održivim rješenjima u sportskim objektima i lokalnim zajednicama.
Murali 2 i 3: “Aleja suncokreta” – Atik Mahala
Drugi i treći mural smješteni su nasuprotno jedan drugom u Atik Mahali, u blizini Trga slobode – na fasadama BIT Centra i Privredne komore Tuzla. Zajednički motiv suncokreta kao simbola obnovljivih izvora energije i transformacije čini ovu lokaciju simbolično nazvanom „Aleja Suncokreta“.
- Mural na BIT Centru (55 m²) prikazuje dvije ruke koje se raspadaju u ugljeni prah, dok se pružaju ka velikom suncokretu čije su latice oblikovane poput lopatica vjetroturbine.
- Mural na Privrednoj komori (40 m²) prikazuje ruku koja, iako se raspada u komade uglja, podržava stabljiku zelenog suncokreta – simbol preuzimanja odgovornosti i podrške održivom razvoju.
Zajedno, murali stvaraju snažan vizuelni dijalog između stare energetske paradigme i zelene tranzicije, što je suština projekta SINERGY.
Umjetnost kao alat za promjenu
Cjelokupan projekat oslikavanja trajao je 12 radnih dana, a realizovan je uz tehničku i logističku podršku tima zaduženog za sigurnost, dokumentaciju i produkciju. Oslikano je ukupno 107 m², a radovi su izazvali izuzetno pozitivan odjek među građanima – mnogi su se zaustavljali, fotografisali murale i raspitivali se o njihovom značenju.
„Ovi murali nisu samo slike na zidovima - oni su poruke. One govore o transformaciji, o potrebi da se okrenemo obnovljivim izvorima energije, i da to učinimo svi zajedno - kroz svakodnevne izbore i kolektivne projekte,“ poručio je autor Ljubomir Todorović.
Upravo ovakvi vizuelni narativi savršeno nadopunjuju glavne ciljeve projekta SINERGY: unapređenje energetske efikasnosti sportskih objekata, promociju obnovljivih izvora energije i uključivanje zajednice kroz edukaciju i inovativne pristupe.