Tri grada - jedna energetska misija: Tuzla, Vukovar i Herceg Novi ujedinjeni u znanju o obnovljivim izvorima i efikasnom korištenju energije
U okviru međunarodnog projekta Sport Facilities Green Energy – SINERGY, u Tuzli, Vukovaru i Herceg Novom uspješno su realizovane edukacije i treninzi posvećeni temama energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije. Projekat, koji finansira Evropska unija kroz program Interreg VI-A IPA Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021–2027, okuplja lokalne zajednice i sportske centre s ciljem povećanja održivosti i jačanja kapaciteta za racionalno upravljanje energetskim resursima.
Herceg Novi: Teorija, praksa i softverska rješenja
U Herceg Novom su održana tri specijalizovana treninga za različite ciljne grupe – od mladih sportista, preko zaposlenih u sportskim centrima, do predstavnika lokalne samouprave i javnih ustanova. Obuke su organizovane u Školskom centru “Ivan Goran Kovačić” i hotelu Lazure, a posebno su se fokusirale na već implementirane mjere energetske efikasnosti u SC Igalo, gdje je instalirana savremena LED rasvjeta i uveden DMX sistem za pametno upravljanje osvjetljenjem, čime je potrošnja električne energije smanjena za više od 30%.
Ilija Peulić iz Sekretarijata za ekologiju i energetsku efikasnost Opštine Herceg Novi istakao je važnost uvođenja softverskih rješenja za energetsku audit objekata:
„U okviru projekta dobijamo alat koji će nam omogućiti da samostalno analiziramo potrošnju energije i planiramo mjere bez angažovanja vanjskih firmi. Građani će moći doći do nas, dobiti savjete, izračune i informacije o uštedama, povratu investicija i koristi koje mogu ostvariti.“
Džemila Agić iz Centra za ekologiju i energiju iz Tuzle pojasnila je ciljeve obuke:
„Radimo na tome da osnažimo lokalne zajednice da prepoznaju vrijednost obnovljivih izvora energije i da im ponudimo konkretna rješenja koja mogu implementirati – od softverskih alata za praćenje potrošnje do edukacije o jednostavnim mjerama koje svi mogu primijeniti.“
Vukovar: Edukacija uz fokus na energetski efikasno Plivalište
U Vukovaru su edukacije održane u prostorijama JU "Sportski objekti Vukovar", uz učešće članova sportskih klubova, učenika, zaposlenih i predstavnika lokalnih institucija. Učesnicima su predstavljene mjere energetske obnove Plivališta Vukovar, uključujući planove za ugradnju dizalica topline i LED rasvjete, koje će dovesti do višestrukih ušteda energije i smanjenja emisija CO₂.
„Znanje stečeno ovim treninzima važno je za razvoj energetski osviještene zajednice, ali i kao poticaj da se slične mjere primijene u drugim javnim ustanovama,“ poručili su iz Vukovara.
Tuzla: Fokus na SKPC “Mejdan” i generacije koje dolaze
Tuzla, kao vodeći partner projekta, realizovala je edukacije u Dramar centru, okupivši više od 100 učesnika iz redova mladih sportista, studenata, uposlenika sportskih objekata i javnih institucija. Tokom radionica predstavljene su planirane mjere za SKPC “Mejdan”, među kojima je najvažnija zamjena staklene fasade, što će doprinijeti značajnom smanjenju potrošnje energije.
„Cilj nam je da kroz edukaciju osnažimo uposlenike, ali i mlade, da razumiju i učestvuju u stvaranju održivih sportskih objekata,“ izjavili su predstavnici Grada Tuzle.